badge Příspěvek na mobilitu
Příspěvek na mobilitu je opakující se finanční dávka pro lidi s postižením, kteří jsou starší než 1 rok. Příspěvek vám pomůže zaplatit vaše náklady za dopravu.
Pro získání příspěvku je nutné splnit tyto podmínky
- Vlastnit průkaz ZTP nebo ZTP/P
- Využívat pravidelnou dopravu za peníze (například autobusem, vlastním autem, taxíkem nebo s pomocí příbuzných či přátel)
- Nevyužívat pobytové sociální služby v domově pro lidi s postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče
O příspěvek můžete požádat na úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. Formulář Žádost o příspěvek na mobilitu můžete podat elektronicky, tedy datovou schránkou či e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím identity občana (bankovní identita, eObčanka, NIA ID či mobilní klíč eGovernmentu).
Výše příspěvku na mobilitu je 900 Kč měsíčně.
Více informací
- Více informací o příspěvku na mobilitu
- Podívejte se na video, nebo si poslechněte podcast o příspěvku na mobilitu
Zákon
Podrobné podmínky naleznete v § 6 a § 7 zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením
pets Příspěvek na zvláštní pomůcku
V případě, že váš stav je dlouhodobě nepříznivý, máte nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku.
Pro získání příspěvku je nutné splnit tyto podmínky
- Být starší 3 let pro získání příspěvku na motorové vozidlo, úpravu bytu, schodolez, stropní zvedací systém, svislou zdvihací plošinu a šikmou zdvihací plošinu; starší 15 let pro získání příspěvku na vodicího psa a starší 1 roku pro všechny ostatní pomůcky
- Zvláštní pomůcka vám musí pomáhat v sebeobsluze, práci, přípravě na budoucí povolání, získávání informací, vzdělávání nebo komunikaci s okolím
- Musíte být schopní zvláštní pomůcku používat
- Pomůcka nesmí být zdravotnickým prostředkem hrazeným z veřejného zdravotního pojištění nebo zapůjčeným zdravotní pojišťovnou
O příspěvek můžete požádat na úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště prostřednictvím žádosti. Formulář Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku můžete podat elektronicky, tedy datovou schránkou či e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím identity občana (bankovní identita, eObčanka, NIA ID či mobilní klíč eGovernmentu).
Více informací
- Podívejte se na průvodce Institutu posuzování zdravotního stavu
- Více informací o příspěvku na zvláštní pomůcku
- Podívejte se na video, nebo si poslechněte podcast o příspěvku na zvláštní pomůcku
Zákon
- Podrobné podmínky naleznete v § 9 zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. V příloze je uveden seznam zdravotních postižení odůvodňující přiznání různých typů pomůcek.
- Seznam druhů a typů pomůcek je uveden v příloze č. 1 vyhlášky č. 388/2011 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením
swap_driving_apps Příspěvek na dojížďku
Příspěvek na dojížďku pomůže snížit náklady na dopravu do práce.
Pro čerpání příspěvku na dojížďku musíte být v evidenci uchazečů úřadu práce a být v situaci, kdy jednáte o nástupu do nového zaměstnání nebo už jste do zaměstnání nastoupil/a.
Příspěvek je proplácen měsíčně po domluvenou dobu, která je sjednaná v písemné dohodě s úřadem práce. O příspěvek je potřeba požádat, nejpozději však 30 dní před nebo po vzniku pracovního poměru. Formulář Žádost o příspěvek na podporu regionální mobility lze podat elektronicky, tedy datovou schránkou či e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím identity občana (bankovní identita, eObčanka, NIA ID či mobilní klíč eGovernmentu).
Více informací o příspěvku na dojížďku
Zákon
Podle § 106 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Na jeho realizaci se vztahují stejná pravidla jako na jiné nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, zejména § 118 a § 119 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ)
person_add Příspěvek na zřízení pracovního místa pro OZP – OSVČ
Pro získání příspěvku potřebujete být v evidenci uchazečů o zaměstnání úřadu práce. Příspěvek je poskytován na vybavení pracoviště, které zřídíte pro sebe jako pro osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ).
Pro získání příspěvku je nutné splnit tyto podmínky
- Pracovat jako osoba se zdravotním postižením samostatně výdělečně činná (OZP – OSVČ) a vytvořit si vlastní pracovní místo, které budete provozovat alespoň po dobu tří let
- Uzavřít s úřadem práce písemnou dohodu
- Splnit zákonné podmínky podle § 75 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti
- Použít příspěvek pouze na nezbytně nutné vybavení
Kolik můžete dostat
Příspěvek může být maximálně osminásobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku.
Pro lidi s těžším postižením může být příspěvek maximálně dvanáctinásobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku.
Vybavení si můžete koupit až po uzavření dohody s úřadem práce a musíte ho mít ve svém majetku po celou dobu účinnosti dohody.
Více informací
- Více informací o příspěvku na zřízení pracovního místa pro OZP – OSVČ
- Formulář Žádost o příspěvek na zřízení pracovního místa pro osobu se zdravotním postižením za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti
- Formulář Podnikatelský záměr
- Formulář Žádost o vyjádření ošetřujícího lékaře ke zdravotní způsobilosti k výkonu samostatné výdělečné činnosti
Zákon
Podrobné podmínky naleznete v § 75 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti
receipt_long Příspěvek na provozní náklady zaměstnávání OZP – OSVČ
Jedná se o příspěvek pro člověka s postižením, který pracuje na živnostenský list a je tedy osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Při této činnosti vznikají náklady, a proto lze požádat o příspěvek na tyto provozní náklady.
Příspěvek na úhradu provozních nákladů spojených s vaším podnikáním můžete od úřadu práce získat na základě písemné dohody.
Roční výše příspěvku může být až 48 000 Kč.
Příspěvek můžete získat na:
- Zvýšené správní náklady
- Náklady na dopravu materiálu a hotových výrobků
- Náklady na přizpůsobení provozovny
Pokud nesplníte podmínky dohodnuté v písemné dohodě, budete muset příspěvek nebo jeho část vrátit.
Dále musíte splnit zákonné podmínky podle § 76 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.
Více informací
- Více informací o příspěvku na provozní náklady zaměstnávání OZP – OSVČ
- Formulář Žádost o příspěvek na úhradu provozních nákladů vynaložených v souvislosti s výkonem samostatné výdělečné činnosti osoby se zdravotním postižením
Zákon
Podrobné podmínky naleznete v § 76 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti
mintmark Slevy na daních
- Invalidita I. a II. stupně: 2 520 Kč ročně
- Invalidita III. stupně: 5 040 Kč ročně
- Sleva na držitele průkazu ZTP/P: 16 140 Kč ročně
Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) s průkazem ZTP/P a zároveň máte invaliditu III. stupně, můžete uplatnit obě daňové slevy. Nárok na slevu na invaliditu prokážete rozhodnutím o přiznání invalidního důchodu, na slevu ZTP/P platným průkazem ZTP/P. Slevy uplatníte v daňovém přiznání – vyplníte příslušné kolonky a přiložíte doklady. Tyto slevy přímo snižují daň, kterou zaplatíte.
Zákon
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů stanovuje podmínky, za kterých je možné tyto slevy uplatnit, a definuje, jaké doklady je třeba předložit pro jejich nárokování.
- Sleva na invaliditu je uvedena v § 35ba odst. 1 písm. c) a d)
- Sleva na průkaz ZTP/P je uvedena v § 35ba odst. 1 písm. e)