Pokud jste zaměstnavatel s více než 25 zaměstnanci v přepočteném počtu na otevřeném trhu práce, máte zákonnou povinnost plnit tzv. povinný podíl zaměstnávání lidí s postižením ve výši 4 % z celkového počtu svých zaměstnanců.
Pro účely zjištění počtu zaměstnanců zaměstnavatele se bere v úvahu průměrný roční přepočtený počet zaměstnanců (takzvaný „přepočtený počet“).
Co je přepočtený počet zaměstnanců?
Přepočtený počet zaměstnanců se používá k vyjádření počtu zaměstnanců na základě jejich odpracovaných hodin nebo úvazků v určitém období. Vypočítává se tak, že se celkový počet hodin, které zaměstnanci odpracovali, vydělí průměrným počtem hodin v plném úvazku za dané období. Tento přepočet poskytuje jednotný způsob srovnání zaměstnanců s různými úvazky a pracovními režimy.
Přepočtený počet zaměstnanců se zjišťuje podle ustanovení § 15 vyhlášky č. 518/2004 Sb., kterou se provádí § 81 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti.
Jakým způsobem lze povinný podíl splnit?
Povinný podíl můžete plnit třemi způsoby, případně zvolit jejich libovolnou kombinaci.
person_add Zaměstnávání lidí s postižením
Zjistěte průměrný roční přepočtený počet zaměstnanců a vypočtěte požadovaný počet zaměstnanců s postižením:
Vynásobte průměrný roční přepočtený počet zaměstnanců procentem povinných lidí s postižením (4 %). Výsledek zaokrouhlete na celé číslo směrem nahoru. Člověk s těžším postižením (III. stupeň invalidity) se započítává třikrát. Důvodem je zvýšit motivaci zaměstnavatelů k jejich zaměstnávání.
Člověk s postižením musí být zaměstnán v pracovním poměru.
shopping_cart Náhradní plnění
Náhradní plnění je nákup výrobků nebo služeb od zaměstnavatelů působících na chráněném trhu práce nebo zadávání zakázek těmto zaměstnavatelům. Případně také nákup výrobků nebo služeb od lidí s postižením, kteří podnikají samostatně jako OSVČ a nemají žádné zaměstnance, nebo zadávání zakázek těmto lidem. Může se jednat také o odebírání výrobků či služeb od integračních sociálních podniků, které zaměstnávají zaměstnance s postižením, nebo zadáváním zakázek těmto podnikům.
Na splnění povinnosti je třeba odebrat náhradní plnění v ceně 7násobku průměrné měsíční mzdy. To znamená, že v roce 2024 jste museli nakoupit minimálně za 315 749 Kč za jednoho člověka s postižením, kterého jste nezaměstnali.
Údaje o poskytnutém náhradním plnění musí být vloženy dodavatelem náhradního plnění nejpozději do 30 kalendářních dnů od jeho zaplacení do evidence náhradního plnění. O zadání náhradního plnění do evidence vám přijde notifikační email.
Jaké výrobky nebo služby můžete odebírat?
Pokud chcete odebírat výrobky vyrobené lidmi s postižením nebo jejich služby, seznamte se s dodavatelskou firmou osobně, chtějte vidět dílny, chtějte vidět konkrétní práci.
Pro inspiraci můžete nahlédnout do on-line katalogu ověřených sociálních podniků, ve kterém jsou i dodavatelé, kteří náhradní plnění poskytují. Kompletní seznam dodavatelů náhradního plnění můžete najít v Seznamu dodavatelů náhradního plnění.
send_money Finanční odvod do státního rozpočtu
Pokud zaměstnavatel nezaměstná člověka s postižením na základě pracovního poměru a ani nevyužije možnost náhradního plnění, musí zaplatit finanční odvod do státního rozpočtu.
Pro ohlášení plnění povinného podílu za rok 2024 činí tento odvod 2,5násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí roku 2024.
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásí výši průměrné mzdy za 1. až 3. čtvrtletí na základě údajů Českého statistického úřadu prostřednictvím sdělení ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv.
Průměrná mzda za 1. až 3. čtvrtletí roku 2024 byla 45 107 Kč.
Pro ohlášení plnění povinného podílu za rok 2025 a roky následující je výše odvodu rovna částce odpovídající průměrné mzdě v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku, v němž povinnost plnit povinný podíl vznikla, vynásobené
a) Koeficientem 1, pokud zaměstnavatel zaměstnává podle § 81 odst. 2 písm. a) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti alespoň 3 % osob se zdravotním postižením
b) Koeficientem 2, pokud zaměstnavatel zaměstnává podle § 81 odst. 2 písm. a) alespoň 1 % osob se zdravotním postižením
c) Koeficientem 3,5, pokud zaměstnavatel zaměstnává podle § 81 odst. 2 písm. a) méně než 1 % osob se zdravotním postižením
Jak se povinný podíl ohlašuje?
Do 15. února následujícího roku podává zaměstnavatel, pokud se nejedná o zaměstnavatele, se kterým úřad práce uzavřel dohodu o uznání zaměstnavatele, písemné hlášení o plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, včetně způsobů plnění. Příslušný dokument se zasílá krajské pobočce úřadu práce v místě sídla zaměstnavatele, pokud je právnickou osobou, nebo v místě bydliště, pokud je fyzickou osobou.
Formulář ohlášení můžete podat elektronicky, tj. datovou schránkou či e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím identity občana (bankovní identita, eObčanka, NIA ID či mobilní klíč eGovernmentu).
Formulář Ohlášení plnění povinného podílu OZP
Co se stane, když povinný podíl nesplníte?
V případě, že nesplníte povinný podíl, hrozí vám finanční sankce ve výši až 1 000 000 Kč.
Bližší informace o sankcích jsou uvedeny v § 139 a 140 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti